İpucu 1: iPhone Ekran Rotasyonunun Kilitli olup olmadığını kontrol edin

Ekran döndürme kilitleme düğmesini etkinleştirdiğinizden emin olun. Bazen, ekran döndürme düğmesinin durumunu kontrol etmeme gibi aptalca hatalar nedeniyle kullanıcılar sorun yaşamaya başlarlar. İPhone’unuzun ekran dönüşü kilitliyse, cihazınız yanlara dönmez. Cihaz ekranının dönmesini kilitli tutmak isteyen birçok kullanıcı var. Cihaz ekranlarını döndürmek istediklerinde, ekran kilidinin durumunu kontrol etmeyi unuturlar.

Durumu kontrol merkezinden kontrol edebilir ve böylece kontrol merkezini açmak için cihazınızın ana ekranından yukarı kaydırın ve aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi etkinleştirilmemişse ekran kilitleme düğmesini (en sağdaki) kapalı konuma getirin.

2. İpucu: Ekran Rotasyonunun Diğer Uygulamalar Üzerinde Çalışıp Çalışmadığını Kontrol Edin

İşaretli iPhone ekran dönüş durumu açık, ancak yine de iPhone ekran dönüşünüz çalışmıyor mu? Cihazınızın ekranını döndürmeye çalıştığınız uygulama ekran döndürme özelliğini desteklemiyor olabilir. Bu nedenle, bu durumda, ekran döndürmenin cihazınızın diğer uygulamaları üzerinde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışırsa, o zaman sorun uygulama içinde kaldığı anlamına gelir ve cihazınızın ekran döndürme işlevi iyi çalışıyor.

Yalnızca dikey veya yatay modda çalışan birçok uygulama var ve ekran döndürmede yanlış bir şey yok. Ancak, diğer uygulamalarda da çalışmazsa, sorunu çözmek için aşağıdaki adımlara doğru ilerleyin.

3. İpucu: Ekran Zumunu Kontrol Edin

Ekran Zumunun etkin olup olmadığını kontrol edin. Etkinleştirilmişse, iPhone’unuzun ekran döndürme işlevini engelliyor olabilir. Birçok kullanıcı, cihazlarında genel görünürlüğü artırmak için Ekran Zumunu etkinleştirdi. Ekran Zumunu açtığınızda, simge boyutu artar ve ayrıca simgeler arasındaki dolgu azalır. Bu, iPhone’unuzdaki ekran döndürme işlevinin üzerine yazılmasına neden olur ve iPhone ile karşılaştığınızda ekranla karşılaşmanıza neden olmaz.

Aşağıda, sorunu çözmek için Ekran Yakınlaştırma özelliğinin nasıl kapatılacağı konusunda adımlar yer almaktadır:

Adım 1: iPhone ayarları uygulamanızı açın ve ardından “Ekran ve Parlaklık” ayarlarına gidin.

Adım 2: Şimdi, burada Zoom Ekranı özelliğini göreceksiniz ve standart mı yoksa yakınlaştırılmış mı olduğunu kontrol edeceksiniz. Yakınlaştırılmış olarak ayarlanmışsa, sorunu çözmek için “Standart” olarak değiştirin.